Myši chovám stejně jako potkany v T bednách, pročtěte si tedy článek o chovu potkanů. Ovšem v menších, v T3. Na bednu mám skupinku 1,4-5 tedy jednoho samce na 4-5 samic. Výhody T beden jsou popsány v chovu potkanů. Říká se, že dva samci spolu v jedné ubikaci se nesnesou, mě se však již párkrát potvrdil opak. Většinou to bylo z důvodů špatného určení pohlaví čehož jsem si všiml až později a samci spolu v pohodě žili i v dospělosti. Ovšem je to tak 50 na 50 a navíc, nač zbytečně živit hladový krk, bohatě tedy stačí 1 samec na 5 samic. Samci mají veliký vliv na plodnost celé skupiny, její klid a pohodu. Dobrý samec je schopen udržovat kondici skupiny celý rok, většinou skupina stejně déle nevydrží neboť pak je již produkce nízká a stará zvířata jsou zkrmena. Obvykle však samce po 6 měsících měním, jinak klesá produkce skupiny. Nikdy se mi nestalo, že by nový samec zabil přítomná mláďata jak se občas uvádí v literatuře. Spíše se občas se stane, že samice zabijí svoje mladé, pokud opakovaně tak je vyřadím z chovu. Uhynulé samice nahradím jinou, sice občas dostane trochu zabrat, ale během dne se se skupinou sžije a vše je ok. Nejvhodnější je přidávat nové jedince po čištění, kdy žádné zvíře nebere ubikaci jako svoji. Čištění provádím jednou týdně, a to u všech, tedy i u samic s holaty, ty dám bokem do krabičky, vyčístím ubikaci, všechny vrátím a pohoda. Jako podklad používám taktéž hobliny jako u potkyšů. Krmím stejnými granulemi jako potkany a odstavené jedince také jako potkaní, jen bez kuchyňských zbytků. Vodu podávám v NTS lahvích. Na skleněné ntsky nedám dopustit, nemá se v nich co pokazit a myši je nemají jak zničit. Ovšem je dobré mít nerezová víčka, ta hliníková jsou na houby.
Samice po cca 3 týdnech březosti rodí obvykle kolem 8 – 12 mladých. Chovám barevné myši, mám je raději než bílé klony neboť je s nimi větší zábava co se týče narozených děcek, nikdy nevíte jaké barvy se dočkáte. Ovšem bílé myši mají výhodu ve vyšší produkci, kamarád jež chová na rodičovských skupinách dovezených z firmy Velaz si je nemůže vynachválit. Dávají mu běžně 15 i více mladých a samice je i bez problému všechny odchovají. Dokonce si i nechává jednu generaci po rodičích která má takřka stejné výsledky, další už jsou horší a musí tedy cca co 1,5 roku obnovovat chov. Na bílých myších ze zveráku nemá cenu chovat, bývají s nimi jen potíže, je tedy lepší si pořídit kvalitní rodiče od nějaké specializované firmy. Nebo barevné myši, tam je však třeba počítat s nižší produkcí. Samice je obvykle brzy po porodu nakryta samcem, klidně i ten den. Mladé myšky pak odstavuji 4. – 5. týden od narození, záleží na situaci v bedně. Pokud je v bedně moc odrostlých holat, a k nim se narodí další, ty nové jsou staršími a většími utiskována. Proto je většinou zkrmím či zamrazím, stejně by je ta větší pořádně nepustila k mléku a pak z nich rostou podražená zvířata. Myší samice narozdíl od potkaních rodí do jednoho hnízda. Odstavené myši tedy dávám do velkého společného akvária kde mají dostatek potravy a vodu jim dávám v podobě několika ležících NTS lahví s nerezovým víčkem. Ty nezničí, nerozdíl od napáječek a misky jež během krátké chvíle zahází podestýlkou. Sice je někdy také zahrabou, ale není to tak zlé a tak často, zkrátka NTSky se mi osvědčily. Pokud mám v plánu obnovit chov, nechávám si samice zvlášť, aby měli čas dorůst a nebyly předčasně nakryty samci. Do chovu je zařazuji až po 3. měsíci věku. Společně s potkany žijí v místnosti bez oken, v trvalém přítmí a v zimě i při 12°C, nic z toho jim však nevadí, jen jim na zimu dávám seno na hnízda. Někteří chovatelé chovají myši i při teplotách kolem bodu mrazu a ty se vesele množí, hlavní je dostatek vody a krmení, neboť bez vody jsou schopny roztahat celé hnízdo.
Myši jsou taktéž fajn tvorové, mám rád jejich neskutečnou barevnou variabilitu, a vetšinou i milou povahu. Určitě je lze doporučit jako domácího mazla a společníka, jen je třeba počítat, že zdaleka nedosahují potkaní inteligence. Pokud se myš rozhodnete chovat jako mazla, nejlepší je asi starší akvárko kryté z hora pletivem. Většina klecí má široké mezery mezi mřížemi, jsou dělány na křečky a myši z nich dokáží zdrhnout. Akvárko má výhodu že z něj nelze vyhazovat podestýlku, jen by nemělo být vyšší jak cca 60 cm pro dobrou výměnu vzduchu až ke dnu. Též je nutné více dbát na hygienu, přeci jen, jako klec nikdy větrat nebude. Na vnitřním vybavení se člověk může vyřádit, myši to ocení neboť jsou velmi hravé a zvídavé. Ke krmení stačí směska zrnin, starý tvrdý chléb a k tomu různá zelenina a ovoce, někdy oříšek. Všiml jsem si, že myši s odstíny žluté mají veliké sklony k obezitě, takže u nich bacha na překrmování. Každopádně, na internetu je veliké množství chovatelských stanic jež chovají myšky s průkazem původu, detailně popisují chov na mazlíka. Stačí zadat do vyhledávače chovatelská sanice myší a vyjede vám spousta odkazů. Určitě bych tedy nebral myš jen jako krmivo, umí být i úžasnými společníky.